Swimming Tasmania Instagram Follow Swimming Tasmania on Twitter Like Swimming Tasmania on Facebook
 | 

Development Squads & Teams

Swimming Tasmania - 10/11/2013

Swimming Tasmania identifies and selects talented swimmers to be part of an advanced development program and to represent Tasmania at interstate competitions.

Image (c) Swimming Australia

Development Squads

Tasmania’s brightest swimming prospects are rewarded for a wonderful past 12 months by being selected on the Swimming Tasmania Development Program.

Selection in the program for the next year provides swimmers and their coaches with the chance to be part of a series of clinics and development opportunities to hear from expert speakers and work with some of Australia’s best coaches. 

The selection criteria this year also allows for swimmers who perform well during the Winter season to be selected onto the development squad and put themselves in the running for a place on the State Team for the September State Teams Age Short Course Championships. So for anyone who was close to achieving a NQT and Bronze Squad status, a big winter may yet see you on the plane to Canberra!

Full details of the Development Squad are noted below, and we congratulate every swimmer on this achievement.

Being on a squad enables athletes to attend Swimming Tasmania clinics and camps throughout the year, further details are available here. It also enables selection onto State representatives team, the pinnacle of which is the State Age Team.

 

The TIS in 2016

As of 1 January 2014 The TIS will offer targeted individual scholarship support to swimming athletes that meet the following criteria:

Athletes that feel they meet the above TIS/Swimming Australia criteria are encouraged to apply for an individual scholarship by completing an individual scholarship application form that can be found on the TIS web site: http://www.tis.tas.gov.au/programs/scholarship2

For athletes not considered for TIS Individual support, Swimming Tasmania will continue to operate a development program as per the below.

 

TID Squad 2016-17

Congratulations to the following swimmers who have been accepted into the 2016-17 squad:

 

Sophie Botterill-James 

Hobart Aquatic

Emily Lonergan 

Riverside Aquatic

Jordan Spinks

Hobart Aquatic

Morgen Hawkins

South Esk

William Bonney 

Riverside Aquatic

Fraser Sutton

South Esk 

Thomas Sladden                                   

Riverside Aquatic

Jack Sladden

Riverside Aquatic   

Max O'Leary

Cradle Coast

Campbell Lane

Hobart Aquatic

Michael Boult

HC Swim Club

Emma Condie

HC Swim Club

 

Development Squads for 2016-17

 

Gold Squad

Criteria

Gold squad (i) Membership of a National Youth or Open Squad and/or (ii)  A top 16 Australian ranking as a result of performances at the 2016 Australian Open Long Course Championships and/or (iii) A top 10 Australian ranking as a result of performances at the 2016 Australian Age Long Course Championships.

National Squad                                        Club                                   Age

 

Aran Miller                                                 South Esk                        21

                                                                                                                  

Top 10/16 Ranking                                                                              

 

Sarah Calder                                          Hobart Aquatic                18

Sophie Botterill-James                          Hobart Aquatic                13

Emiiy Lonergan                                     Riverside Aquatic           14

William Bonney                                     Riverside Aquatic           14

 

 

Silver Squad

Criteria

Silver squad (i)   A top 25 Australian ranking as a result of performances at the 2016 Australian Age Long Course Championships in an Olympic event or the boys 13 years and under 800m Freestyle and/or (ii) Achieved a qualifying time and was eligible to compete at the 2015 Australian National Open Championships in a Long Course Olympic event and/or (iii) At the discretion of the Selection Committee as a result of performances throughout the Winter Short Course season.

 

At Age and Top 25 ranking                           Club                      Age

 

Morgen Hawkins                                           South Esk                  18

Jordan Spinks                                               Hobart Aquatic          18                                                                                                                                                                                                                                                        

Fraser Sutton                                                South Esk                  15

 

Eligible to compete at the Australian Open National Championships                            

 

Jack Evans                                                       HC Swim Club       19

Tim Belstead                                                    Hobart Aquatic       19

 

Bronze Squad

Criteria

Bronze squad (i)   Achieved a qualifying time and was eligible to compete in that event at the 2016 Australian Age Long Course Championships in an Olympic event or the boys 13 years and under 800m Freestyle and/or (ii)  At the discretion of the Selection Committee as a result of performances throughout the Winter Short Course season.

Athlete                                                        Club                                   Age

Dawson Howell                                       Launceston Aquatic       14

Max O'Leary                                             Cradle Coast                   16

Pru Hamdorf                                            Cradle Coast                   17

Thomas Sladden                                      Riverside Aquatic           13

Jack Sladden                                            Riverside Aquatic           15

Michael Boult                                           HC Swim Club                 17

Christopher Boult                                    HC Swim Club                 18

Max Powell                                               HC Swim Club                 13

William Plumb                                          HC Swim Club                 15

Amelie MccArthy                                      Hobart Aquatic                15

Kate Denholm                                          Hobart Aquatic                15

Campbell Lane                                         Hobart Aquatic                15

Mollie Bailey                                            Hobart Aquatic                13

James Belstead                                       Hobart Aquatic                17

Stefanie McCarthy                                   Hobart Aquatic                12

Kit DeJonge                                            South Esk                      17

Emma Condie                                         HC Swim Club                16

 

 

 

Teams for 2016-17

State Age Team

Congratulations to the following STASC swimmers, competing in Canberra on 23-25 September 2016:

 

Mollie Bailey                  14yrs   The Hobart Aquatic Club                                      James Belstead   17yrs   The Hobart Aquatic Club

Sophie Botterill-James  14yrs   The Hobart Aquatic Club                                      William Bonney  15yrs   Riverside Aquatic Club 

Emma Condie                16yrs    HC Swim Club                                                      Campbell Lane    15yrs   The Hobart Aquatic Club

Kate Denholm               16yrs    The Hobart Aquatic Club                                      Max O'Leary        17yrs   Cradle Coast Aquatic   

Dawson Howell              15yrs   Launceston Aquatic Club                                      Jack Sladden       14yrs   Riverside Aquatic Club

Emily Lonergan              15yrs   Riverside Aquatic Club                                        Thomas Sladden  14yrs   Riversdale Aquatic Club

Amelie McCarthy           16yrs    The Hobart Aquatic Club                                      Max Powell          14yrs   HC Swim Club

Stefanie McCarthy          13yrs   The Hobart Aquatic Club                                      Jackson Devine    14yrs  The Hobart Aquatic Club   

Taylor Raine                   13yrs   South Esk Swim Club                                           Michael Boult       17yrs   HC Swim Club      

Catherine Chung            15yrs   HC Swim Club

Elly Muller                       14yrs   The Hobart Aquatic Club

Mackenzie French           13yrs   Launceston Aquatic Club  

 

MANAGEMENT  

Head Coach                     Andrew Goetz           

Coach                             Paul Crosswell 

Manager (Male)                Stuart James  

Physio/TM (Female)          Sally McLaine 

 

 

2016 State Team Age Short Course Champs – Selection Criteria

To be selected on the State Age Team athletes must satisfy the following criteria (in addition to age/athlete restrictions imposed by Swimming Australia: Women 13-16 years, Men: 14-17 years):


 (i)                  Achieved a qualifying time and was eligible to compete at the 2016 Australian Age Long Course Championships, and/or

(ii)                At the discretion of the Selection Committee as a result of performances at 2016 Tasmanian Championships or the Winter Short Course season.

(iii)               Compete at the 2016 Tasmanian Short Course Championships (unless subjected to illness where a medical certificate will be required)

 

School Sports 2016 (Darwin 15-21 September) - Tasmanian Team

In 2016 in order to be selected on the School Sports Tasmania team athletes must have filled out an expression of interest in the designated period and competed between the 1st December and 15th March.  Times from this period will be used in conjunction with minimal standards for the selection committee to choose the team.

UPDATE: 2016 Tasmanian School Sports Team has been announced. Please go to our news area for more info!

Click Below to view:

2016 SSA Qualification Times

 

 

Development Calendar

Swimming Tasmania's Development Calendar captures the key dates for all aspects of sport development - clinics and camps for JX, YPS and State/Age squad athletes, coaches courses, officials workshops, inclusive swimming initiatives and participation days.

 

Read More

Athlete Development Program Overview

Swimming Tasmania is committed to the development of all swimmers and in providing opportunities to progress and improve throughout their swimming career.

 

Read More

Youth Performance Squad

The Australian Youth Performance Squad (YPS) is an exciting initiative designed to reward swimmers aged 13-18 for their performances in the pool. The YPS is an extension of the Junior Excellence program which recognises and rewards 9-13 year olds. Similar to Junior Excellence, YPS rewards swimmers for achieving particular time standards set by Swimming Australia.

 

Read More

Sport Development

Swimming Tasmania is committed to developing all aspects of our sport. We provide a structured athlete development program and pathway, encourage participation at grassroots level, foster an inclusive swimming environment, and provide development opportunities for club administrators, technical officials and coaches to progress and improve.

 

Read More

Sponsored By